Polish News|

PGNIG ODKRYŁO NOWE ZŁOŻE GAZU NA PODKARPACIU

7 stycznia 2020

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkryło na Podkarpaciu nowe złoże gazu. Otwór Zapałów-3K pozwoli na wydobycie ok. 5 mln m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jak podała spółka, wybór lokalizacji otworu Zapałów-3K poprzedzony został dokładną analizą archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych. Dane zebrane w trakcie wiercenia odwiertu posłużą teraz do oszacowania zasobności nowego złoża i zaplanowania kolejnych prac w tym rejonie, aby optymalnie wykorzystać jego potencjał.

Odwiert Zapałów-3K znajduje się na koncesji łącznej nr 21/97/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie tych surowców na obszarze Lubaczów–Zapałów. Koncesja, która przyznaje PGNiG wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczych i eksploatację złóż węglowodorów na tym obszarze, obejmuje prawie 900 km kw. na terenie 11 gmin.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK” WRÓCIŁ NA SALE PRÓB I PLANUJE WYSTĘPY

7 sierpnia 2020

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny – który tak jak inne instytucje kultury w połowie marca zawiesił działalność artystyczną – wrócił na sale prób, a w połowie sierpnia br. ma dać pierwsze plenerowe koncerty.

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła, pierwsze spotkania z publicznością od czasu zawieszenia występów w związku z epidemią, odbędą się 14 sierpnia (w ramach Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Anny Kościelniak w amfiteatrze w Rabce Zdroju) i 15 sierpnia (uroczysty koncert chóru i orkiestry w ogrodach przy Parafii Narodzenia NMP w Bełchatowie). Kolejny koncert zaplanowany jest 5 września na Jasnej Górze podczas Dożynek Jasnogórskich.

Na przełomie sierpnia i września artyści będą realizować nagrania filmowe, w ramach projektów dofinasowanych ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dwa z nich związane były z planowanymi podróżami zagranicznymi do Japonii i Gruzji, kolejny – w ramach programu „Niepodległa” – zakładał udział kilkutysięcznej publiczności w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Jesienią będzie można zobaczyć online m.in. trzy koncerty z udziałem zespołu, organizowane przez Stowarzyszenie Wspólnota „Gaude Mater” z Częstochowy w ramach projektu „Kultura w sieci”. W namiocie koncertowym w Koszęcinie planowane są kameralne koncerty – również do udostępnienia przez internet..

„Śląsk” odwiedził dotychczas 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tys. koncertów dla ponad 26 mln widzów. Mieszczącą się w Koszęcinie (Śląskie) siedzibę zespołu można zwiedzać za pośrednictwem dostępnego na jego stronie spaceru wirtualnego.

Next

Comments are closed.

Close Search Window