Wiadomości z Polski
ZMIANY W EUROPEJSKIEJ I SWIATOWEJ ENERGETYCE
29 stycznia 2023
Wiele się zmienia, jeżeli chodzi o europejską czy światową energetykę. Rzeczy, które jeszcze do niedawna uchodziły za żelazny paradygmat, w obecnym ustroju polityczno-gospodarczym są wspomnieniami i przeszłością. Europa gwałtownie odchodzi od rosyjskich surowców energetycznych, którą reżim na Kremlu posługiwał się przez ostatnie lata. Do Niemiec, czyli do kraju, który jeszcze dwa lata temu był najważniejszym odbiorcą rosyjskiego gazu, ten gaz już nie dociera. Polska również nie odbiera tego surowca ze Wschodu. Jeżeli spojrzymy na statystyki eksportowe Rosji do Europy, to widzimy, że gaz rosyjski, który do niedawna był dominujący, został zastąpiony surowcem amerykańskim, afrykańskim oraz paliwem z krajów arabskich.
Potrzeba teraz bardzo silnych działań na poziomie UE, aby ten stan zabetonować i nie wracać do współpracy z Rosją, bowiem współpraca z tym państwem jest niebezpieczna. Rosja jest geopolitycznie nieobliczalna, ma swoje cele wykraczające poza racjonalną kalkulację, np. ekonomiczną.
Gazprom przejął kontrolę nad wspólnymi przedsięwzięciami Niemiec i Rosji na Syberii oraz opróżnił konta bankowe. W grę wchodzą ogromne pieniądze, ponieważ zniknąć miało prawie 2 mld euro ulokowane na rachunkach trzech wspólnych firm wydobywczych. Jest to kolejny dowód na to, jak Niemcy dały się wpuścił w pułapkę, którą same zastawiły. Uzależnienie tego kraju od Rosji jest efektem działań politycznych Berlina, który nie widział zagrożeń w relacjach z Moskwą. Oskarżenie o kradzież 2 mld euro jest dowodem na to, jak głębokim brakiem szacunku wykazała się Rosja w tych relacj
Wojna między Rosją a Ukrainą przyspieszyła pracę nad nowymi rozwiązaniami, które prawdopodobnie zabezpieczą świat w kwestii energetycznej.
Last modified: September 2, 2024