Wiadomości z Polski
Z KAŻDYM DNIEM ZEZNAŃ ANTONIO
PANZERIEGO BĘDĄ ZAMYKANE KOLEJNE OSOBY
25 stycznia 2023
Mark Tarabella i Andrea Cozzolino, dwaj posłowie, którym uchyliliśmy immunitet, jeszcze nie są aresztowani. Nowe nazwiska będą wymieniane do internowania. Z każdym dniem zeznań Antonio Panzeriego będą zamykane kolejne osoby. Będziemy wiedzieć, jakie mieli motywy i dlaczego atakowali Polskę, brali udział w krytyce oraz kto za tym stał i zachęcał – powiedział Dominik Tarczyński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości
Uwaga państw członkowskich Unii Europejskiej skupia się na aferze korupcyjnej, która miała miejsce w Parlamencie Europejskim. Szacuje się, iż w grupie nieuczciwych polityków może znajdować się około 60 europosłów.
Eva Kaili, była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób zamieszanych w aferę korupcyjną. Greczynka została aresztowana 9 grudnia ubiegłego roku. Belgijska prokuratura prowadzi szerokie śledztwo w sprawie korupcji. Niedawno zatrzymany został europoseł Pier Antonio Panzeri, który ostatecznie podpisał ugodę i został świadkiem koronnym.
Skandal wybuchł w grudniu wraz z aresztowaniem byłej wiceprzewodniczącej PE, greckiej socjalistki Evy Kaili, która jest podejrzewana o branie ogromnych łapówek od Kataru. Eva Kaili to nie jedyna uczestniczka afery korupcyjnej w PE. W sprawę zamieszana jest również jej rodzina i bliscy, przede wszystkim Francesco Giorgi, partner życiowy Greczynki. Według dokumentów uzyskanych przez dzienniki „Le Soir” i „La Repubblica” Francesco Giorgi przyznał się do uczestnictwa w „organizacji” wykorzystywanej przez Katar i Maroko do wpływania na kształtowanie polityki UE.
Wedlug poszlak „na samej górze” afery nie stoi była wiceprzewodnicząca PE, Eva Kaili, ale Yassine Mansouri, szef wywiadu marokańskiego, który – jak mówił Dominik Tarczyński – „organizował całą siatkę korupcyjną”. Podkreślał, że bardzo ważne jest to, aby nie nazywać tej afery tylko aferą korupcyjną. „To jest afera korupcyjno-szpiegowska” – oświadczył. Zaznaczył też, że wszyscy aresztowani, o których mówią media, nie byli „najważniejszymi graczami” tej afery.„To wywiad marokański i służby rosyjskie były zaangażowane w działalność przeciwko UE i przeciwko Polsce” – podkreślał. Zaznaczył, że w kontekście struktury osób oskarżonych o korupcję w PE „można mówić jak o mafii”.
Ambasador Polski przy UE, Andrzej Sadoś, który połączył się zdalnie z komisją, przyznał, że postępowania karne ws. korupcji, w tym aresztowanie najwyższych rangą przedstawicieli, członków PE, wywołały poważny kryzys w PE, który wpływa również na postrzeganie tego parlamentu na świecie.
Mówił, że w obecnej niestabilnej sytuacji geopolitycznej postępowanie karne w sprawie o korupcję w PE jest szczególnie niepokojące. Również wskazał, że obecny system w PE dot. zwalczania korupcji okazuje się nieskuteczny, co zauważa sam Parlament Europejski w swojej rezolucji z 15 grudnia ubiegłego roku.
Last modified: September 2, 2024