Wiadomości z Polski
UPAMIĘTNIENIE OFIAR LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO NA MIESZKAŃCACH WARSZAWSKIEJ WOLI
5 sierpnia 2020
W Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające ludobójstwo dokonane na mieszkańcach warszawskiej Woli. W ciągu kilku pierwszych dni powstania Niemcy zamordowali ponad 50 tys. mieszkańców tej dzielnicy. Między 3 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w domach, fabrykach, szpitalach Woli doszło do zorganizowanego mordu dokonanego na ludności cywilnej, jednego z najokrutniejszych w dziejach II wojny światowej. To była zemsta Niemców za wybuch Powstania Warszawskiego. Największego mordu dokonano 5 sierpnia, była to tzw. czarna sobota.
– Wieczorem głównodowodzący, słynny kat Woli Hains Reinefarth podawał swoim przełożonym, że w ciągu jednego dnia zabił 10 tys. osób na Woli – powiedziała Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Historycy mówią natomiast o 20 tysiącach. Mordy były kontynuowane 6 sierpnia. Wtedy miała miejsce pacyfikacja kolejnych rejonów Woli. Natarcie szło od zachodnich przedmieść. Wtedy nie oszczędzano nikogo – ginęły całe rodziny, harcerze, zwykli ludzie; ginęli kapłani i siostry zakonne. Tak było m.in. przy ul. Karolkowej 49, na terenie klasztoru ojców redemptorystów.
Niemcy byli w tym czasie bezwzględni dla każdego, kogo na swojej drodze zobaczyli. Dlatego też wielu mieszkańców Woli ukrywało się przed oprawcami w piwnicach, schronach i w ten sposób przeżyli.
Ofiary tamtych wydarzeń upamiętnione zostały 1 sierpnia na Cmentarzu Powstania Warszawskiego. Mszy św. w intencji powstańców warszawskich oraz cywilnych ofiar ludobójstwa na warszawskiej Woli przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przypomniał, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest fundamentem teraźniejszości i przyszłości.
Warto wspomnieć, że główny kat Woli Hains Reinefarth nigdy nie został osądzony. Nie wiadomo także do dziś, na czyj rozkaz dokonano tych zbrodniczych aktów. Dlatego historycy wymieniają Heinricha Himmlera obok Adolfa Hitlera.
Last modified: September 2, 2024