Polish News|

PREMIER M. MORAWIECKI W ŚWIATOWYCH MEDIACH O 100. ROCZNICY BITWY WARSZAWSKIEJ

14 sierpnia

Tekst premiera Mateusza Morawieckiego o przypadającej w sobotę 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w piątek w zagranicznych mediach – m.in. we francuskim dzienniku „L’Opinion”, austriackim „Die Presse” czy tureckiej agencji Anatolia – w ramach akcji „Opowiadamy Polskę światu”.

Premier Morawiecki nazywa 15 sierpnia 1920 r. „punktem węzłowym, który definiuje dalszy bieg dziejów” Polski i Europy.

Odrodzona w 1918 roku Polska stoczyła wtedy decydującą, zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, które miały przenieść ogień rewolucji komunistycznej na całą Europę Zachodnią” – pisze. Według premiera bitwa ta powinna być wymieniana „jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie”, a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie „dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje”.

Zwycięska Bitwa Warszawska to „ukoronowanie jednego z najbardziej niezwykłych epizodów europejskiej i globalnej historii budowy nowoczesnego narodu” – premier Mateusz Morawiecki tutaj podkreśla „skalę transformacji polskiego społeczeństwa z feudalnego w jedno z najnowocześniejszych społeczeństw obywatelskich Europy” – właściwie bez posiadania własnych instytucji państwowych.

Podaje to za dowód na to, że Polacy potrafili „skonsolidować się wokół najbardziej nowoczesnych pojęć – pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych”.

Historia polskiej demokratyzacji „zwieńczona jest niezwykle wymagającym egzaminem dojrzałości”, jednak – jak zaznacza polityk – wojna z bolszewikami okazała się być pokazem niezwykłej jedności narodu polskiego.

Różnice polityczne ojców polskiej niepodległości z wszystkich obozów zeszły absolutnie na dalszy plan w obliczu obrony bytu państwowego”, a polskie społeczeństwo masowo i z ogromnym zaangażowaniem Kościoła katolickiego wsparło wysiłek wojenny – opowiada, podając za przykład powstanie Armii Ochotniczej pod dowództwem gen. Hallera, która szybko przekroczyła stan 100 tys. żołnierzy.

Jak zauważa w swoim artykule premier Mateusz Morawiecki, „Polacy uratowali Zachód od doświadczenia totalitarnego ludobójstwa, opisanego przez wybitnych francuskich historyków w słynnej »Czarnej księdze komunizmu«”. Polskie doświadczenie komunizmu z jego tragicznymi i długotrwałymi konsekwencjami jest często niezrozumiane – przyznaje szef rządu i wskazuje na dziedzictwo postkomunizmu „jako realny problem, deformujący rzeczywistość społeczną i instytucjonalną krajów, które przeszły transformację demokratyczną”.

W SULEJÓWKU OTWARTO MUZEUM JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

14 sierpnia

W Sulejówku oficjalne otwarte zostało Muzeum Józefa Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą oraz rodzina marszałka.

Muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera ekspozycję stałą, ukrytą w podziemiach. Drugą stanowi Dworek Milusin, który marszałek Piłsudski otrzymał od swoich żołnierzy w 1923 roku.

W muzeum są też sale, w których będą odbywały się m.in. koncerty i zajęcia edukacyjne. Całość zlokalizowana jest na 4 hektarach terenu parkowego.

POLSKA GOSPODARKA W RECESJI

14 sierpnia

Według wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, PKB Polski w drugim kwartale tego roku spadł o 8,2 procent w skali rok do roku oraz o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

To najgorszy wynik w historii, ale i tak lepszy niż oczekiwali ekonomiści. Znaleźliśmy się w najgłębszej od 25 lat recesji. Załamanie gospodarcze to efekt obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Jeszcze w pierwszym kwartale odnotowywaliśmy wzrost na poziomie 2,0 procent.

Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w najbliższych kwartałach nasza gospodarka będzie się odbijać. Od maja trwa bowiem dynamiczna odbudowa życia gospodarczego w naszym kraju.

Tymczasem polska gospodarka najmniej ucierpiała na skutek pandemii wśród krajów Unii Europejskiej. Ze wstępnych danych opublikowanych pod koniec lipca PKB w strefie euro spadło o 12,1 procent rok do roku, zaś na terenie całej UE o 11,9 procent. Najgłębszy spadek PKB aż o 18,5 procent  odnotowano w Hiszpanii. Także gospodarka Francji skurczyła się o 13,8 procent. We Włoszech spadek PKB oszacowano na 12,4 procent, a w Niemczech na 10,1 procent.

Next

Comments are closed.

Close Search Window