Polish News|


PRZY KOPALNI „ZOFIÓWKA” OTWARTO WYSTAWĘ PT. „TU RODZIŁA SIĘ SOLIDARNOŚĆ”

13 sierpnia

Wystawę IPN pt. „Tu rodziła się Solidarność”, prezentującą protesty w 1980 r. i proces tworzenia się niezależnych od władz PRL związków zawodowych, można od czwartku oglądać przy kopalni „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju.

Ekspozycję ustawiono na placu przy pomniku Porozumienia Jastrzębskiego, które było dopełnieniem porozumień zawartych między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami. To ostatnia regionalna prezentacja wystawy – po Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej i Bielsku-Białej – związanej z obchodami 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”.

Jak przypominają przedstawiciele IPN, wieczorem 28 sierpnia 1980 r. – jako pierwsza w Jastrzębiu-Zdroju – zastrajkowała kopalnia Manifest Lipcowy (dzisiaj „Zofiówka”). Jeszcze w nocy strajk rozpoczął się w kopalni Borynia, a następnego dnia rano w kopalni ZMP w Żorach, w ślad za nimi poszły następne kopalnie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przy Manifeście Lipcowym powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Jarosław Sienkiewicz. Strajki w Jastrzębiu dotyczyły nieprawidłowości w organizacji pracy w górnictwie, ale miały także charakter solidarnościowy z protestującym Wybrzeżem.

2 września jastrzębski MKS rozpoczął negocjacje z komisją rządową, które trwały zaledwie kilka godzin. 3 września zawarto porozumienie z władzami, które było trzecim, po szczecińskim i gdańskim. Zapisano w nim m.in. poparcie 21 postulatów gdańskich, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w górnictwie, wprowadzanie wolnych sobót od początku 1981 r. Zgodnie z zapisami porozumienia jastrzębski MKS przekształcił się w Międzyzakładową Komisję Robotniczą (MKR), która stała się jednym z głównych centrów międzyzakładowych struktur nowych związków zawodowych w województwie katowickim.

Obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” IPN zainaugurował 1 lipca. Z tej okazji przygotował wystawę „Tu rodziła się Solidarność”, która była pokazana równocześnie w 17 miejscowościach rozsianych po całej Polsce. Katowicki oddział Instytutu opracował regionalną cześć wystawy – przedstawiającą tworzenie się niezależnych związków zawodowych na terenach znajdujących się w dzisiejszych granicach administracyjnych województwa śląskiego – oraz cztery wystawy lokalne poświęcone: Tarnowskim Górom, Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej i Jastrzębiu-Zdroju.

Wystawa składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku kraju. Prezentacja cyklu wystaw jest skoordynowana i tworzy w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie. Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim.

PUBLIKACJA WŁADZ STOLICY

13 sierpnia 

Władze Warszawy sfinansowały publikację – która jak alarmuje „Nasz Dziennik” – ma indoktrynować młodzież, wmawiać jej, że Polskę zalewa fala faszyzmu. Mowa o książce pt. „Szkoła wobec faszyzmu”. Zredagowały ją lewicowe aktywistki m.in. Kazimiera Szczuka i Magdalena Gawin. Zdaniem autorek, Polska jest szczególnie zagrożona faszystowską ideologią, za której przejaw uznały na przykład manifestacje patriotyczne.

To kolejny dowód konsekwentnie realizowanego przez Lewicę planu zawłaszczania przestrzeni publicznej – wskazała w rozmowie z Redakcja Informacyjną Radia Maryja Barbara Nowak. Jak oceniła małopolska kurator oświaty: „Tę wojnę cywilizacyjną na razie przegrywa Prawica”. Dlatego potrzebna jest mobilizacja prawicowych środowisk, podjęcie działania m.in. w obszarze kultury.

Barbara Nowak stwierdziła również, że „artyści lewicowi dostają pieniądze, są promowani, natomiast prawicowi artyści nie mają możliwości przebicia”.

Previous Next

Comments are closed.

Close Search Window